Památky a zajímavá místa

Česká Třebová (německy: Böhmisch Trübau) je město na východě Čech, podle počtu obyvatel čtvrté a dle rozlohy druhé největší město Pardubického kraje.

Románská rotunda sv. Kateřiny

Postavena v 1. polovině 13. století, nejstarší stavba široko daleko, jediná rotunda v kraji.

Občanská vybavenost města:

Kino Česká Třebová

Zimní stadion

Krytý plavecký bazén (rekonstrukce 2017)


Bunkry

V okolí města najdete hned několik bunkrů. Přibližně půl hodiny pěšky od soutěže leží pozorovatelna Luftschutz na Jelenici. A pokud máte auto - dále od soztěže stojí za návštěvu rozsáhlý komplex dělostřelecké pozorovatelny protivzdušné obrany města (železničí PVO brigáda) nad Hliníkama nebo poválečná pozorovatelna nad Lhotkou.

Odkazy zde:

https://www.ctrebova.cz/bunkry_cz.php?ccid=1

https://www.fortifikace.net/ii_sv_v_luftschutz_splitterschutzelle.html

https://www.davar.cz/badatelna/xref/kryty_ctrebova.htm

Staré náměstí

Renesanční Stará radnice z roku 1547, jež byla několikrát přestavována a opravována. Vedle Staré radnice stojí o několik let novější a větší radnice, tzv. Nová radnice. Před radnicí stojí Mariánský sloup z roku 1706. Od roku 1950 na náměstí stál pomník "Sbratření", od Karla Pokorného, na kterém se objímá český partyzán s rudoarmějcem. 25. května 1996 byl přemístěn do blízkosti nádraží. Na náměstí stojí také několik historických domů s podloubím. V přilehlých ulicích, které z náměstí vybíhají, můžete vidět hned několik velmi poutavých domů s rondo-kubistickými a futuristickými fasádami.

Kasárna

Po válce byla nedaleko města postavena kasárna železničního vojska ČSLA. Po srpnu 1968 byl areál kasáren zabrán sovětskou armádou, která ho opustila v květnu 1990. Od té doby jsou objekty bývalých kasáren využívány různými firmami a institucemi.

Městské muzeum

Znáte velorex? Tak ten je z České Třebové, najdete ho i v muzeu, kde je několik dalších zajímavých výstav
https://www.mmct.cz/ 

Empírový kostel sv. Jakuba Většího

U Starého náměstí, postavený v roce 1801 s půdorysem v podobě kříže. Před kostelem stojí barokní sochy sv. Kateřiny (1712), sv. Barbory (1717) a sv. Jana Nepomuckého (1719). Naproti kostelu stojí nově zrekonstruovaná stavba místní fary.

Tipy na výlety

  • Park Javorka, hned vedle místa konání, založený v roce 1885. V jeho dolní části je malý rybník, dětské hřiště se "Selkou" (jedná se o pohyblivé loutky několika známých postaviček). Dál v parku je několik moderních betonových soch, ale také historicky hodnotné, např. "Šárka" od Quido Kociana, Husův pomník od V. Kvasničky, nebo pomník Masaryka (ty jsou ve městě tři).
  • Z Javorky vede tzv. Liščí stopa, která vede na Kozlovský kopec (601 m n. m.), na kterém se nachází Chata Maxe Švabinského a Rozhledna Maxe Švabinského s výškou 52 m. Za kopcem je vesnička Kozlov, ve které stojí Chaloupka Maxe Švabinského. V ní malíř Švabinský pobýval v letech 1895 - 1919 a je zavedena jako muzeum
  • Nad Třebovou na vysokém kopci stojí oblast, která se nazývá Hory (viz restaurace výše). Je zde kaple Panny Marie Pomocné z roku 1834 s Křížovou cestou, pod ní vyvěrá léčivý pramen. Stály zde v předminulém století věhlasné lázně. Asi 20 metrů dál je restaurace s pamětní deskou, která připomíná, že zde pár týdnů v roce 1851 pobývala Božena Němcová i se svými dětmi. Pod Horami vede cesta zvaná Křivolík, kde najdete pravěkou osadu Křivolík

Tipy na výlety autem:

Litomyšl: renesanční zámek UNESCO, klášterní zahrady, Dům U Rytířů z roku 1550, kostel Nalezení svatého Kříže, dle návrhu Giovanni Battisty Alliprandiho

Landšperk: starý středověký hrad, vynikající ukázka "plášťového hradu," volně přístupný